Напад Росії в Азовському морі: чим відповіла Україна

Російська агресія сьогодні буде розглянута на всіх рівнях – від Верховної Ради до ООН

Після того, як росіяни напали на українські кораблі в Азовському морі , Україна негайно взялася відповідати: підняла «на вуха» міжнародне співтовариство, в тому числі ООН, а також може ввести воєнний стан.

Росія несподівано перейшла в «наступ» в Азові, напавши на українські кораблі МБАК «Бердянськ», РБК «Яни Капу» і МБАК «Нікополь». Агресор відкрив вогонь і поранення отримали шість українських моряків. Понад 20 в заручниках.

Як стало відомо від позаштатного радника президента Юрій Бірюкова, українські моряки під час нападу на них також відстрілювалися.

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін вимагав від РФ повернути захоплені в Азовському морі судна і звільнити полонених. Також він закликав вжити всіх необхідних заходів для стримування агресора, в тому числі застосування нових і посилення існуючих санкцій, а також просити міжнародне співтовариство надати Україні військову допомогу для захисту територіальної цілісності та суверенітету України в рамках міжнародно-визнаних кордонів.

Також в МЗС України виступили з жорсткою реакцією на таран українського буксира катером ФСБ. У відомстві повідомили, що міжнародні партнери України будуть негайно поінформовані про черговий акт агресії Росії на Азові.

«Ми розцінюємо такі агресивні дії як порушення норм Статуту ООН, Конвенції ООН з морського права. Такі дії несуть в собі загрозу безпеці всіх держав Чорноморського регіону, отже, вимагають чіткої реакції міжнародного співтовариства», – йдеться в заяві.

В результаті СБУ, Збройні сили, поліція і прикордонники були приведені в повну бойову готовність або посилений режим несення служби. Весь склад Військово-Морських сил (ВМС) України підняли по тривозі – кораблі виходять в море.

Президент України Петро Порошенко скликав усіх силовиків на військовий кабінет і доручив МЗС оперативно проінформувати країни G7 і членів Ради Безпеки ООН про злочинні дії російської сторони в Азово-Керченській акваторії і в районі Чорного моря, а також ініціювати розгляд цього питання в рамках ООН та ОБСЄ.

На військовій раді секретар РНБО Олександр Турчинов рекомендував ввести воєнний стан на 60 днів. В результаті президент України попросив Верховну Раду розглянути питання про воєнний стан. 

«Ухвалюю рішення підтримати пропозицію військового комітету, винести на засідання РНБО відповідне рішення і звернутися з ним до Верховної Ради», – сказав глава держави.

Після цього спікер Верховної Ради Андрій Парубій заявив, що сьогодні буде скликано позачерговий засідання парламенту о 16:00.

«Весь світ побачив докази російської військової агресії, з якими вже ніхто не зможе посперечатися. Адже весь світ побачив відео, де російські військові кораблі атакують українські», – сказав голова парламенту. 

Також щодо ситуації в Азовському морі сьогодні о 18:00 збереться Рада безпеки ООН, який збиралася скликати Україна. Однак, як стало відомо, провести термінове засідання РБ ООН запросила Росія.

Крім того, Україна ініціює спецзасідання Постійної ради ОБСЄ у зв’язку з агресивними діями Росії в Азовському і Чорному морях щодо українських суден.

«Росія використала військову силу проти українських суден поблизу Керченської протоки. Російська агресія не слабшає. Україна ініціювала спеціальне засідання Постійної ради ОБСЄ», – повідомили в постійному представництві України при ОБСЄ у Відні.

Відзначимо, що агресивні дії Росії в Азові вже засудили на Заході. Так, в ЄС і НАТО закликають Росію не нагнітати ситуацію в Керченській протоці. В Альянсі відзначили, що уважно стежать за ситуацією.