«Формула Штайнмаєра»: що підписали у Мінську?

Останні кілька днів українське суспільство обговорює підписання угоди у Мінську. У той же час мало уваги звертається саме на юридичний бік питання.

«Цей закон набирає чинності о 20:00 за місцевим часом у день голосування на позачергових місцевих виборах в окремих районах Донецької та Луганської областей, які призначені й проведені відповідно до Конституції України і спеціальним законом України, що регулює позачергові місцеві вибори у вищезазначених районах. Він діятиме на тимчасовій основі до дня публікації підсумкової доповіді місією БДІПЛ ОБСЄ (Бюро з демократичних інститутів і прав людини — ред.) зі спостереження за виборами, відповідно до встановленої практики БДІПЛ ОБСЄ, про відповідність у цілому позачергових місцевих виборів стандартам ОБСЄ та міжнародним стандартам для демократичних виборів, а також українському законодавству, в якому дається відповідь на запитання, узгоджене у «нормандському форматі», затверджене Тристоронньою контактною групою й направлене Україною в її листі-запрошенні й Головуванням ОБСЄ директору БДІПЛ.

Цей закон продовжує діяти на постійній основі, в разі, якщо в підсумковій доповіді БДІПЛ ОБСЄ буде зроблено висновок відповідно до встановленої практики БДІПЛ ОБСЄ, що позачергові місцеві вибори в окремих районах Донецької та Луганської областей були проведені в цілому відповідно до стандартів ОБСЄ та українського законодавства, при відповіді на запитання, узгоджене у «нормандському форматі», затверджене Тристоронньою контактною групою й направлене Україною в її листі-запрошенні й Головуванням ОБСЄ директору БДІПЛ», — говориться у листі (а не угоді), що підписали представники контактної групи.

Цей текст фактично виглядає як особливий порядок набрання чинності ЗАКОНОМ УКРАЇНИ, який і регулюватиме всі аспекти провадження місцевого самоврядування. Зараз таким ЗАКОНОМ є Закон України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей».
В ньому зазначається, що вибори в ОРДЛО відбудуться, у тому числі, за умови «виведення усіх незаконних збройних формувань, їх військової техніки, а також бойовиків та найманців з території України».

З огляду на це, за наявної ситуації, реалізація будь-яких заходів, початок яким може дати лист контактної групи чи зустріч «нормандської четвірки» вперається в цей ЗАКОН. Чинний він до 31 грудня 2019.

Жоден Закон чи міжнародний договір не може оминути Верховну Раду України, тому спостерігатимемо за нею.