The Hill: «Хто обслуговує лобістів українських лідерів» та мільйони $ від Тимошенко за «послуги»

Владимир Путин Юлия Тимошенко 2 096 переглядів

Американський ресурс «The Hill» опублікував статтю, яка чітко розписує скільки коштують послуги американських лоббістів, працюючих для лідера фракції «БЮТ» Юлії Тимошенко та інших хто їздить в Вашингтон діяти проти інтересів України:

«Звільнення з в’язниці колишнього прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко передувала дворічна лобістська кампанія, яка досягла найвищого рівня за адміністрації Обами, коли держсекретарем була Хілларі Клінтон, пише Кевін Богардус (Kevin Bogardus) в американському виданні The Hill

Who lobbyists for Ukraine leader courted

Чоловік Тимошенко Олександр найняв юридичну фірму Wiley Rein в грудні 2011 року, щоб спробувати домогтися підтримки Вашингтона. Записи в архівах міністерства юстиції свідчать про те, що лобісти фірми обговорювали справу Тимошенко по телефону і за допомогою електронної пошти з високопоставленими персонами, включаючи Хілларі Клінтон, колишнього президента Білла Клінтона і старших членів Конгресу.

Лобісти проштовхнули кілька резолюцій Конгресу, які закликали до звільнення Тимошенко, одна з яких пройшла через Сенат, і обговорювали поїздку до столиці України Києва разом з офіційною делегацією.

У січні 2013 року лобісти Wiley Rein, як свідчать архіви, навіть обговорювали з помічниками сенатора-демократа від Іллінойсу Діка Дербіна (Dick Durbin-ІІІ) , сенатора-республіканця від Оклахоми Джеймса Інхофа (James Inhofe), з Біллом Бернсом (Bill Burns) з Держдепартаменту, Мелані Вервеєр (Melanne Verveerі) і «секретарем Клінтон» «злом електронної пошти Євгенії Тимошенко» через її телефон.

У вересні лобісти також писали Клінтон електронною поштою про Ялтинську конференцію. Подружжя Клінтонів тоді закликала Україну зміцнювати зв’язки з Європою.

Тимошенко перебувала в ув’язненні з 2011 року, після того, як її звинуватили в зловживанні владою і розкраданнях. Спостерігачі визнали це політичною розправою, яка призвела до того, що ЄС дистанціювався від України, і стала причиною запеклих протестів, що поділили країну.

Колишній конгресмен-демократ від Канзасу Джим Слеттері (Jim Slattery), партнер в Wiley Rein, розповів, що розмовляв з обома Клінтонами про справу Тимошенко. Слеттері, який обирався до Конгресу шість разів, був особистим другом українського лідера з 2004 року, коли відвідував Україну в якості спостерігача на виборах.

«З того часу я стежив за подіями на Україні. Я був переконаний, що Україна має ключове стратегічне значення, і я був здивований тим, як мало члени Конгресу знали про те, що відбувалося там», – сказав Слеттері.

Wiley Reinпо договором з Олександром Тимошенком отримала $920 000, згідно оприлюдненим архівам Сенату. Але документи міністерства юстиції говорять про те, що кошти в юридичну фірму потрапляли через півдюжини компаній і фірм, що належали в тому числі батькові і дочці Тимошенко.

Слеттері розповів, що компанії, які вносили гроші, асоціювалися з екс-прем’єром. «Сім’ї Тимошенко було дуже важко вивести гроші з України. Це було складно», – розповів він.

Вашингтон часто ставав полем битви для українських політиків, даючи лобістам з K Street (загальна назва для лобістських кіл Вашингтона. – Ред.) можливість вести досить значний за обсягом бізнес.

У минулому році Європейський центр за сучасну Україну (European Centre for a Modern Ukraine), розташований в Брюсселі, заплатив компанії Mercury $280 000 і $510 000 – Podesta Group в якості плати за лобістські послуги. Вважається, що ця група близька до Віктора Януковича, екс-президента України, якого хочуть заарештувати після кривавих зіткнень на Майдані Незалежності в Києві.

Колишній конгресмен-республіканець від Міннесоти Він Вебер (Vin Weber), партер в Mercury, розповів, що лобісти фірми – «не маленькі діти в лісі», і що група пов’язана з Януковичем. «Ми не знаємо точно, хто саме фінансує групу, але схоже, що це прихильники Януковича .. Але вона не фінансується урядом або партією. Вона фінансується приватними особами», – сказав Вебер.

Як з’ясувалося, в минулому році Mercury лобіювала кілька резолюцій на підтримку демократії і Тимошенко. Вебер заявив, що їхні клієнти хотіли, щоб лобісти збирали інформацію про можливі заходи.

«Ми говорили всім, хто хотів слухати, що на нашу думку, котра ґрунтується на інформації джерел в Європі, дії США і Європи призвели до зворотних результатів в тому, що стосувалося Януковича. Ми не говорили, що слід  тримати Тимошенко в тюрмі. Ми не говорили, що Україні не слід здійснювати реформи, – сказав Вебер. – Ми лише говорили, що тиск з боку Конгресу лише наблизить Януковича до Путіна».

Вебер розповів, що група «була заснована для підтримки вступу України в ЄС і підтримки тісніших економічних зв’язків з США». Лобісти повідомили, що їхня фірма не планувала розривати контракт з групою. «Вони стали дуже суперечливим клієнтом, але ми не вагаючись були готові продовжувати роботу з ними», – сказав Вебер.

Інші українські групи також мали своє представництво на K Street.

Дмитро Шпенов, член українського парламенту і політичної партії Януковича, восени 2013 року, згідно з документами і свідченнями лобістів, розірвав відносини з Arnall Golden Gregory і Tauzin Consultants. Юрій Іванющенко, ще один український парламентар і сталеливарний магнат, підписав контракт з юридичною фірмою Sidley Austin, щоб отримати американську візу.

Згідно з даними міністерства юстиції, Тимошенко, будучи на посаді прем’єра, теж зверталася до K Street, наймаючи TD International і відому фірму Glover Park Group представляти свої інтереси в Вашингтоні. У Тимошенко досі є могутні союзники на Капітолійському пагорбі. Судячи з постів в  Твіттер, і Дербін, і сенатор-республіканець від Арізони Джон Маккейн (John McCain) говорили з нею по телефону після звільнення з в’язниці.

У той же час Слеттері, який відвідував Тимошенко, коли та була за гратами, заявив, що знову планує відвідати Україну щоб зустрітися з парламентарями. Слеттері розповів, що пересилав Тимошенко електронною поштою текст другої інавгураційної промови Авраама Лінкольна, лист Мартіна Лютера Кінга-младщего з Бірмінгемської в’язниці і Нагірну проповідь щоб підтримати її під час кризи.

«Я хочу сказати українцям, що їм потрібно знайти свого Лінкольна або свого Манделу і закінчити цей кругообіг помсти», – сказав Слеттері. З Тимошенко, що знову піднімається, і Януковичем, що втік з Києва, Слеттері і його команда лобістів Wiley Rein можуть де-факто стати людьми України у Вашингтоні.

Колишній законодавець говорить, що політична ситуація в країні залишається нестабільною. «Коротка відповідь така: я не знаю, тому що я не знаю, яким буде наступний уряд. Я лише уявляю ідеї, з якими згоден, і якщо хороші люди з’являться в новому уряді, я врахую це, – каже Слеттері. – Я буду працювати з людьми, яким потрібна вільна, демократична Україна. Я не буду представляти гангстерів або негідників».

Переклад статті видання «The Hill» викладено на офіційному сайті Володимира Ар`єва